Skup Aut
Chcesz szybko sprzedać auto. Skup aut proponuje skup każdego auta za gotówkę natychmiast. Sprawdź na naszej stronie ile skup samochodów zapłaci za Twoje auto.

Często pracownicy skupu samochodów Autorzeczoznawcy.com są pytani jakich formalności należy dokonać po zakupie lub sprzedaży samochodu. W związku z powyższym udzielamy kilku wskazówek

Podatek PCC-3

Po zakupie samochodu musimy dopełnić kilku ważnych czynności. W przypadku kiedy kupiliśmy samochód na podstawie umowy kupna-sprzedaży musimy stawić się do naszego Urzędu Skarbowego w celu wypełnienia deklaracji PCC-3 aby zapłacić podatek od czynności cywilno-prawnej. Jeśli natomiast sprzedający wystawił nam fakturę Vat lub fakturę Vat Marża jesteśmy zwolnieni z dokonania tej czynności. Jeśli kupujących jest więcej niż jeden dodatkowo musimy wypełnić deklarację PCC-3A. Obowiązek zapłaty podatku istnieje jedynie w momencie kiedy realna wartość pojazdu ( realna czyli rynkowa a nie wpisana na umowie) wynosi powyżej 1000zł, na zapłatę podatku mamy 14 dni od momentu dokonania transakcji. Kwota podatku to 2% wartości pojazdu. W przypadku gdy kupiliśmy w pełni wartościowy samochód w wyjątkowo okazyjnej cenie warto na deklaracji wpisać wartość nie z umowy ale z dostępnego w każdym urzędzie skarbowym katalogu Eurotax – to prawda zapłacimy nieco więcej ale przynajmniej w przyszłości nie będziemy wzywani do Urzędu Skarbowego w celu złożenia wyjaśnień i dokonania korekty.

 Przerejestrowanie pojazdu

Wg przepisu funkcjonującego w naszym prawnie kupujący ma 30 dni na przerejestrowanie kupionego pojazdu od daty podpisania umowy kupna sprzedaży. Jednak nie ma w prawie żadnego przepisu który by nakładał na nas jakiekolwiek sankcje w przypadku nie dokonania tej czynności. Jeśli jednak występujemy jako sprzedający dobrze jest zgłosić w urzędzie komunikacji sprzedaż samochodu jak najszybciej. W przeciwnym razie nasze nazwisko nadal będzie widniało w centralnej ewidencji pojazdów. Wiąże się to z tym, że w przypadku gdy nowy nabywca samochodu popełni jakieś wykroczenie albo przestępstwo Policja albo Straż Miejska skieruje pierwsze kroki w naszym kierunku. Do przerejestrowania samochodu potrzebne nam będzie – dowód rejestracyjny, karta pojazdu, dowód zakupu czyli umowa kupna sprzedaży, faktura Vat lub faktura Vat Marża, ubezpieczenie samochodu, musimy zdjąć także z samochodu tablice rejestracyjne i wziąć je ze sobą do wydziału komunikacji, warto pamiętać także, że nie uda nam się zarejestrować samochodu który nie posiada przeglądu.

Ubezpieczenie Samochodu

Sprzedający samochód musi przekazać kupującemu polisę ubezpieczenia OC. Jeśli otrzymamy polisę która jest opłacona i ma jeszcze długą ważność warto udać się do zakładu ubezpieczeń w którym polisa jest wykupiona oraz dokonać rekalkulacji polisy. Pozwoli nam to zaoszczędzić dość sporą kwotę gdyż  wypadku rekalkulacji dopłaty są niewielkie. Jeśli chodzi o polisę AC sprawa ma się nieco inaczej. W zależności od regulaminu zakładu ubezpieczeń albo mamy sytuację w której polisa AC w ogóle nie przechodzi na kupującego lub też kupujący otrzymuje ochronę przed kradzieżą samochodu na okres 7 dni.

Przebieg Transakcji

Wycena Auta
Wycena Auta
Możesz sprawdzić ile zapłacimy za Twoje auto w ciągu kilku minut. Wypełnij formularz dostępny TUTAJ! I odbierz po chwili maila otrzymasz naszą propozycję
Spotkanie z Nami
Spotkanie z Nami
Czas i miejsce spotkania – ustalasz Ty!. Możesz przyjechać do naszej siedziby lub nasz przedstawiciel przyjedzie w miejsce wskazane przez Ciebie.
Sprzedaż Auta
Sprzedaż Auta
Nasz pracownik na miejscu wystawi umowę kupna sprzedaży oraz zapłaci za auto. Cała procedura sprzedaży trwa nie więcej niż 15 min.